Jára Cimrman v říši výslovnosti

Jára Cimrman žije! Můžeme s tím nesouhlasit, můžeme o tom pochybovat, ale to je tak všechno, co s tím můžeme dělat.

Ehm, teď trochu vážně. Měli jste někdy pocit, že snaha přiblížit zahraničním studentům umění Divadla Járy Cimrmana je marná?

Specifický humor jsem se jim snažila představit nesčetněkrát. Musím uznat, že ne vždycky se na mě dívali, jako kdybych spadla z Marsu. Občas se i zasmáli. Někteří si o nás, co se tomu smějeme, dokonce přestali myslet, že jsme sebranka „debilů“ a „blbečků“ (tahle scéna má obvykle největší úspěch). Ale zažila jsem i pravé opaky…

Autor: Stanislav Jelen. https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1057436

Velkým překvapením pro mě proto bylo vystoupení studentů ÚJOP na vánoční besídce. Pro odpověď na otázky, na než jsem jakožto lektorka výslovnosti z jejich pohledu neodpověděla dostatečně, si neváhali dojít k samotnému velikánovi českých dějin.

Proč vám teď v červnu vyprávím o Cimrmanovi a vánoční besídce? Inu, je to jednoduché. Není od věci se po konci semestru ohlédnout za tím, co jsme studentům předali, v čem se zlepšili a kde naše práce už žije vlastním životem. A za cimrmanovským příspěvkem svých studentů se ohlížím moc ráda.

Takže pokud jste unavené/í červnové/červnoví lektorky a lektoři, podívejte se, jakým dalším životem si žijou moje lekce výslovnosti a dobře se bavte.

S laskavým svolením autorů přikládám odkaz na video, které bych s klidem v duši nazvala Jára Cimrman v říši výslovnosti.

https://www.youtube.com/watch?v=u7e6GlhnLd8&feature=youtu.be

A jak reagují na výslovnost vaši studenti? 😉

Michaela Paldusová
Jsem nadšená lektorka češtiny pro cizince. Mojí specializací je výuka výslovnosti. Lektorům ukazuju, jak učit výslovnost beze strachu, s humorem a lehkostí. Studentům pomáhám hravě překonávat bariéry a spletitosti češtiny. Mým přáním a cílem je, abychom si všichni lépe rozuměli. Víc o mně se dozvíte tady...
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.