Kostky, brouci a pexeso

Pořád tápete, kde brát inspiraci k výslovnostním aktivitám? Ideálně bez dlouhých příprav?

Kostky, brouci a pexeso vám vytrhnout trn z paty.  Myslíte, že jsem se bláznila? Možná, a ráda se o to s vámi podělím. 🙂

Ukážu vám, jak trénovat výslovnost a s materiály si vůbec nelámat hlavu.

Otevřeně přiznávám, že inspiraci k napsání článku mi vnukl facebookový příspěvek dvou skvělých lektorek tvořících pod jménem Brouci v hlavě.

Byly v něm kostky. Obyčejné hrací kostky. Pokud si na lekcích rádi pohrajete, víte, že se s nimi dají skvěle trénovat různé gramatické jevy, které se na první pohled tváří jako pekelná nuda. Třeba časování sloves, samotná osobní zájmena, prefixy…

Využít je můžete i k nácviku výslovnosti. A nemusíte to vůbec plánovat. Když třeba zjistíte, že nová slovní zásoba, kterou si studenti mají na lekci osvojit, jim nejde přes pusu.

Pak můžete zkusit následující:

  • Na tabuli napište slova, ideálně šest (těch nejproblematičtějších, pak zkuste druhou rundu).
  • Natrénujte společně jejich výslovnost i to, jestli je studenti správně slyší.
  • A pak už nechte studenty jen házet kostkou a procvičovat výslovnost.
  • Tady to ale nekončí. Ke každému slovu ať vymyslí vhodné slovní spojení, větu…

Nemusíte se omezovat jen na slova, trénujte problematické hlásky i slabiky.

Tak to máme kostky a brouky. Teď ještě to pexeso.

Pexeso je taky aktivita k nezaplacení, a to i k nácviku výslovnosti. Ať už je obrázkové, nebo jsou na něm jen vidové dvojice sloves nebo opozita. Hrajte klasické pexeso a pokaždé, když student otočí kartičku, snaží se o co nejlepší výslovnost toho, co je na kartičce.

Kartičky samozřejmě můžete využít i jinak než ke hraní pexesa. Nechte studenty losovat kartičky a diktovat ostatním, kteří píšou, zkuste šibenici, běhací diktát…

Pokud nemáte čas a nechcete se zabývat vymýšlením a stříháním dalších kartiček, pomůžou Brouci v hlavě. Jedno takové didakticky povedené pexeso mají na skladě. Samozřejmostí je taky návod, jak s ním pracovat i jinými způsoby.

Ať už jsou to kostky, pexeso nebo jiná hra, vždycky myslím při hraní na výslovnost a jak ji tam propašovat. Zatím mi to prochází.

A co vy? Hrajete na lekcích hry, nebo hrajete hry s porcí výslovnosti? 😉

Michaela Paldusová
Jsem nadšená lektorka češtiny pro cizince. Mojí specializací je výuka výslovnosti. Lektorům ukazuju, jak učit výslovnost beze strachu, s humorem a lehkostí. Studentům pomáhám hravě překonávat bariéry a spletitosti češtiny. Mým přáním a cílem je, abychom si všichni lépe rozuměli. Víc o mně se dozvíte tady...
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.